top of page

Winter Tournament Results

A handicapped Mixed Doubles event November-March. Pairing are pulled from a hat.
Open to adult players of all levels plus nominated juniors.

winter-winners-2020.jpeg
2023/2024
Final draw based on Groups

The winners and runner up of each group go through to the final 16 in a knockout draw. Seeding is dictated by the top 8 scorers from the group winners. 

Draw

Round of 16

Dan Cochlin & Jane Philpott

Richard Meadowcroft
Hilary Minnock

7

7

0

Robby Gee

Jenny Barnard (7)

6

5

0

Mark Roberts
Youn Jung Lee (1)

6

6

0

Alan Beech
Jane Philpott

0

3

0

Neil Duffit
Hannah McLean (8)

6

7

0

Joe Cipola

Lesley Gulliver

4

6

0

Mike Gough
Elaine Smith

4

4

0

George Riley

Amy Louvre (3)

6

6

0

Will Armitage
Marina Jones (4)

6

7

0

Richard Cross

Sophie Cochlin

2

5

0

Andy Armitage
Zoe Callan

4

4

0

Gurjeet Singh-Raud

Julie Woosey (5)

6

0

0

Harry Hallisey
Jill Hill (6)

0

0

0

Charlie Cotton

Nicola Humphries

0

0

0

Ellis Dawkins
Helen Barker

0

0

0

Adam Wolstanholme

Joanne Butterworth (2)

0

0

0

Quarter Finals

Mark Roberts
Youn Jung Lee (1)

0

0

0

Richard Meadowcroft
Hilary Minnock

0

0

0

Neil Duffit
Hannah McLean (8)

0

0

0

George Riley

Amy Louvre (3)

0

0

0

Will Armitage
Marina Jones (4)

0

0

0

Gurjeet Singh-Raud

Julie Woosey (5)

0

0

0

Name here
Name here

0

0

0

Name here

Name here

0

0

0

Semi Finals

Name here
Name here

0

0

0

Name here

Name here

0

0

0

Name here
Name here

0

0

0

Name here

Name here

0

0

0

Finals

Name here
Name here

0

0

0

Name here

Name here

0

0

0

Group A
Group A Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
George Riley & Amy Louvre
3
3
0
6
1
41
24
17
9
Ellis Dawkins & Helen Barker
3
2
1
5
3
45
40
5
7
Matt Jackson & Rebecca Morris
3
1
2
3
4
31
35
-4
5
Philip Benson & Jo Taylor
3
0
3
0
6
18
36
-18
3
Pair
Team
1
2
3
4
1
Matt Jackson & Rebecca Morris
-
6-4, 4-6, 5-7
6-2, 6-4
2-6, 2-6
2
Ellis Dawkins & Helen Barker
4-6, 6-4, 7-5
-
6-4, 6-4
4-6, 6-4, 6-7
3
Philip Benson & Jo Taylor
2-6, 4-6
4-6, 4-6
-
2-6, 2-6
4
George Riley & Amy Louvre
6-2, 6-2
6-4, 4-6, 7-6
6-2, 6-2
-
Group B
Group B Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Adam Wolstanholme & Joanne Butterworth
3
3
0
6
1
42
21
21
9
Andy Armitage & Zoe Callan
3
2
1
4
4
40
44
-4
7
Sohan Rabheru & Alison Sharman
3
1
2
3
4
31
34
-3
5
Alex Wilkinson & Marianne Gibson
3
0
3
2
6
35
49
-14
3
Pair
Team
1
2
3
4
1
Sohan Rabheru & Alison Sharman
-
6-4, 6-2
4-6, 2-6
6-3, 6-7, 1-6
2
Alex Wilkinson & Marianne Gibson
4-6, 2-6
-
3-6, 7-6, 0-6
6-7, 7-5, 6-7
3
Adam Wolstanholme & Joanne Butterworth
6-4, 6-2
6-3, 6-7, 6-0
-
6-3, 6-2
4
Andy Armitage & Zoe Callan
3-6, 7-6, 6-1
7-6, 5-7, 7-6
3-6, 2-6
-
Group C
Group C Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Harry Hallisey & Jill Hill
3
3
0
6
3
50
49
1
9
Alan Beech & Jane Philpott
3
2
1
5
2
42
33
9
7
Daniel Cochlin & Hazel Procter
3
1
2
3
4
37
30
7
5
Martin Sharman & Mandy Dartnell
3
0
3
1
6
26
43
-17
3
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Martin Sharman & Mandy Dartnell
-
6-7, 3-6
7-5, 5-7, 3-6
0-6, 2-6
2
Alan Beech & Jane Philpott
7-6, 6-3
-
5-7, 6-2, 6-7
6-4, 6-4
3
Harry Hallisey & Jill Hill
5-7, 7-5, 6-3
7-5, 2-6, 7-6
-
2-6, 7-6, 7-5
4
Daniel Cochlin & Hazel Procter
6-0, 6-2
4-6, 4-6
6-2, 6-7, 5-7
-
Group D
Group D Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Mark Roberts & Younjung Lee
3
3
0
6
1
41
16
25
9
Charlie Cotton & Nicola Humphries
3
2
1
4
4
35
37
-2
7
Kevin Hill & Julie Wakley
3
1
2
4
4
37
37
0
5
Stuart Holt & Jane Cotton
3
0
3
1
6
17
40
-23
3
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Mark Roberts & Younjung Lee
-
6-3, 5-7, 6-2
6-0, 6-1
6-2, 6-1
2
Kevin Hill & Julie Wakley
3-6, 7-5, 2-6
-
6-3, 6-1
6-3, 6-7, 1-6
3
Stuart Holt & Jane Cotton
0-6, 1-6
3-6, 1-6
-
3-6, 6-4, 3-6
4
Charlie Cotton & Nicola Humphries
2-6, 1-6
3-6, 7-6, 6-1
6-3, 4-6, 6-3
-
Group E
Group E Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Gurjeet Singh-Raud & Julie Woosey
3
3
0
6
1
39
26
13
9
Ben Edmonds & Rachel Sharman
2
1
1
2
3
22
19
3
4
Giuseppe Cipolla & Lesley Gulliver
2
1
1
3
2
27
26
1
4
Lewis Jones & Natasha Henley
3
0
3
1
6
24
41
-17
3
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Gurjeet Singh-Raud & Julie Woosey
-
2-6, 7-6, 6-1
6-3. 6-3
6-4, 6-3
2
Giuseppe Cipolla & Lesley Gulliver
6-2, 6-7, 1-6
-
7-5, 7-6
3
Lewis Jones & Natasha Henley
3-6, 3-6
5-7, 6-7
-
1-6, 6-3, 0-6
4
Ben Edmonds & Rachel Sharman
4-6, 3-6
6-1, 3-6, 6-0
-
Group F Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Robby Gee & Jenny Barnard
3
2
1
5
2
39
30
9
7
Mike Gough & Elaine Smith
3
2
1
5
4
44
43
1
7
Steven Woosey & Su Ping Bailey
3
2
1
4
4
40
39
1
7
Paul Wilcox & Helen Dobson
3
0
3
2
6
37
48
-11
3
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Paul Wilcox & Helen Dobson
-
6-4, 3-6, 4-6
7-6, 3-6, 5-7
4-6, 5-7
2
Mike Gough & Elaine Smith
4-6, 6-3, 6-4
-
6-3, 6-7, 0-6
6-4, 4-6, 6-4
3
Steven Woosey & Su Ping Bailey
6-7, 6-3, 7-5
3-6, 7-6, 6-0
-
4-6, 1-6
4
Robby Gee & Jenny Barnard
6-4, 7-5
4-6, 6-4, 4-6
6-1, 6-4
-
Group F
Group G Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
Neil Duffit & Hannah McLean
2
2
0
4
1
25
15
10
6
Richard Cross & Sophie Cochlin
3
1
2
4
4
39
35
4
5
John Hurst & Linzi Knowles
2
1
1
2
3
17
27
-10
4
Peter Barnard & Ilaria Silvestri
1
0
1
0
2
8
12
-4
1
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Neil Duffit & Hannah McLean
-
6-2, 6-1
6-4, 1-6, 6-2
2
Peter Barnard & Ilaria Silvestri
-
4-6, 4-6
3
John Hurst & Linzi Knowles
2-6, 1-6
-
7-6, 1-6, 6-3
4
Richard Cross & Sophie Cochlin
4-6, 6-1, 2-6
6-4, 6-4
6-7, 6-1, 3-6
-
Group G
Group H Results
Team
Played
Won
Lost
Sets for
Sets against
Games for
Games against
DF+/-
Points
William Armitage & Marina Jones
3
3
0
6
1
39
20
19
9
Richard Meadowcroft & Hilary Minnock
3
2
1
4
3
34
34
0
7
Tom Foley & Helen Webley
3
1
2
2
5
29
35
-6
5
Michael Hua & Kate Moring
3
0
3
3
6
36
49
-13
3
Pair
Team
1
2
3
4
5
1
Michael Hua & Kate Moring
-
6-3, 3-6, 2-6
3-6, 7-6, 1-6
6-3, 6-7, 2-6
2
William Armitage & Marina Jones
3-6, 6-3, 6-2
-
6-2, 6-1
6-4, 6-2
3
Tom Foley & Helen Webley
6-3, 6-7, 6-1
2-6, 1-6
-
4-6, 4-6
4
Richard Meadowcroft & Hilary Minnock
3-6, 7-6, 6-2
4-6, 2-6
6-4, 6-4
-
Group H
Previous Years Results
bottom of page