Club Tournament 2020

Here are the draws and schedule for West Heaton's annual tournament. After completion match scores will be updated. Any queries, please get in touch.

Match Rules
  • All matches are the best of three sets. 

  • Singles matches:  play a tie-break at 6-6 in the first two sets but play out the final set to a difference of two games.

  • Doubles Matches: due to the handicapping system it is not possible to play a tie break so all sets should be played out to a difference of two games. However, if the handicap results in scratch, then please play a tie break at 6-6 in the first two sets.

  • Handicaps are being emailed along with match schedules.

  • Weekday matches will start at 6.30pm and 8pm. Weekend matches will start at 10.30am and 2.30pm. We need all matches to start promptly and be completed as we have a lot to fit in. We have therefore booked the courts from 6pm,10am and 2pm to allow a warm up time. Those players scheduled to start at 8pm, should arrive around 7.30pm and we will get you on court as soon as possible depending when the earlier match finishes. Please note the lights go out at 10pm.

  • One of the organisers will be at the club each evening to organise floodlights, collect results etc.

  • You don't need to book courts or sort out floodlights but you do need to provide your own match balls.

  • To ensure that matches are played to schedule, please turn up even if it’s raining and you think the match may be cancelled. If the courts are playable, matches will go ahead.

  • Matches will normally be scheduled at least 48 hours in advance. 

  • The entry fee is £4 per competition or £10 for all 3.  Fees should be paid by BACS during the first week of the tournament. Bank details were sent an email on 25th August along with the contact details of all competitors. We recommended you contact your doubles playing partner.

  • There are no cash prizes but every finalist will receive a shiny trophy to display on their mantelpiece!

Order of play

Note: If your start time is 10.30am or 6.30pm you can warm up on court for up to 30 mins before the stated start time. Matches that start at 2pm or 8pm must warm up at the stated start time. Start when ready.

Any changes will be shown in red

Tennis Tournament - Results of Finals


Final roll of honour is :

Ladies Singles
Sofia Milone won v Hannah McClean  6-3, 6-2
Mens Singles
Ramzi Cherad won v Will Armitage     4-6, 7-5, 6-1
Ladies Doubles
Sofia Milone and Amy Louvre won v Becki Morris and Hilary Minnock 6-3,2-6,6-3
Mens Doubles
Cameron Paris and Shahzad Ali won v Jonny Webley and Daniel Cochlin 7-9, 6-4, 8-6
Mixed Doubles
Grace Woosey and Ben Fowler won v Cameron Paris and Lesley Gulliver 9-7, 6-4

Sunday 20th Sept

 

1.00

Ladies Singles Final

Umpire : Jane Philpott

Hannah McClean v Sofia Milone

 

Followed by Mixed Doubles Final

Lesley Gulliver & Cameron Paris v Grace Woosey & Ben Fowler

Saturday 19th Sept

10.00

Ladies Doubles Final

Hilary Minnock & Becki Morris v Sofia Milone & Amy Louvre

 

2.00

Men’s Singles Final            

Umpire : Martin Sharman

Ramzi Cherad v Will Armitage

Followed by Men’s Doubles Final

Cameron Paris & Shahzad Ali v Jonny Webley & Daniel Cochlin

Friday 18th Sept

18.30

SEMI-FINAL: Tom Hewitt & Nicole Smith v Ben Fowler & Grace Woosey
SEMI-FINAL: Will Armitage v Alex Meadowcroft

SEMI-FINAL: Ramzi Cherad v Cameron Paris

Thursday 17th Sept

18.30

SEMI-FINAL: Shahzad Ali & Cameron Paris v Ben Fowler & Nicholas Claridge
SEMI-FINAL: Sofia Milone v Helen Barker
SEMI-FINAL: Hannah McClean v Chloi Foley

Wednesday 16th Sept

18.30

Richard Meadowcroft & Natasha Daw v Ben Fowler & Grace Woosey
SEMI-FINAL: Cameron Paris & Lesley Gulliver v Ben Edmonds & Dani Maxton
SEMI-FINAL: Daniel Cochlin & Jonny Webley v Adam Nurbhai & Oliver Jones

Tuesday 15th Sept

18.30

SEMI-FINAL: Hilary Minnock & Becki Morris v Helen Barker & Marina Jones
SEMI-FINAL: Amy Louvre & Sofia Milone v Jane Philpott & Chloi Foley
 

20.00

Ramzi Cherad v Jonny Webley
Chris Chambers v Cam Paris
Alex Meadowcroft v Alan Judkins

Monday 14th Sept

2.30

Helen Barker vs Jill Hill

18.30

Dave Mullarkey & Nicola Humphries v Cameron Paris & Lesley Gulliver
Ben Edmonds & Dani Maxton v Simon Batcup & Freya Morton
Daniel Cochlin & Jonny Webley v John Mandy & Lewis Jones

 

20.00

Alan Judkins v Theo Savage
Sofia Milone v Hilary Minnock
Gurj Singh-Raud v Will Armitage

Sunday 13th Sept

10.30

Hannah McLean & Julie Woosey v Helen Barker & Marina Jones
Amy Louvre & Sofia Milone v Grace Woosey & Lesley Gulliver

Nicola Humphries & Elaine Smith v Hilary Minnock & Becki Morris

Jane Philpott & Chloi Foley v Nicole Smith & Rachel Sharman

 
14.00

Adam Nurbhai & Oliver Jones v Ross Gilder & Dale Anson

Shahzad Ali & Cameron Paris v Simon Batcup & Richard Meadowcroft

Matt Jackson v Chris Chambers

Saturday 12th Sept

10.30

Cameron Paris v Shahzad Ali
Ross Gilder & Dale Anson v Harry Hallisey & Alex Meadowcroft

Dave Slack & Hannah McLean  v  Tom Hewitt & N Smith

 
14.00

Mike Gough & Marina Jones v Simon Batcup & Freya Morton
Ben Fowler v Will Armitage

Friday 11th Sept

18.30

Matt Jackson & Janice Hay v Cameron Paris & Lesley Gulliver
Lewis Jones & Julie Woosey v Richard Meadowcroft & Natasha Daw
Oliver Jones v
Ramzi Cherad

19.00

Ben Edmonds & Mike Gough v Ben Fowler & Nicolas Claridge
 
20.00

Tom Hewitt v Alex Meadowcroft
Alan Judkins v Theo Savage - postponed, probably Monday
Grace Woosey v Chloi Foley

Thursday 10th Sept

18.30

Dave Slack & Hannah McLean v Debbie Meadowcroft & Andy Armitage
Tom Hewitt & Nicole Smith v Michael Hua & Jane Philpott
Dave Mullarkey & Nicola Humphries v Tony Grundy & Amy Louvre
Jonny Webley v Harry Hallisey

 
20.00

Dale Anson & Helen Taylor v Richard Meadowcroft & Natasha Daw

Ben Fowler & Grace Woosey v Alan Mansfield & Liz Jordan

Matt Jackson & Dave Paton v Shahzad Ali & Cameron Paris
Simon Batcup v Gurjeet Singh-Raud
Chris Chambers v Dale Anson

Wednesday 9th Sept

18.30

Ben Edmonds & Mike Gough v Dave Slack & Andy Armitage
Theo Savage & Dave Layland v John Mandy & Lewis Jones

Martin Sharman & Gurjeet Singh-Raud v Ben Fowler & Nicholas Claridge

Ben Fowler & Grace Woosey v Alan Mansfield & Liz Jordan - moved to Thurs

20.00

Chris Philpott v Ramzi Cherad
Jordan Taylor v Simon Batcup
Matt Jackson v Richard Morley
Hannah McLean v Francesca Waddington

Tuesday 8th Sept

14.00

Hilary Minnock v Rachel Sharman

18.30

Ben Edmonds v Ben Fowler - to finish, one set all

Cameron Paris & Lesley Gulliver v Martin Kelly & Catherine Norman
Daniel Cochlin & Jonny Webley v Tom Hewitt & Richard Morley
Martin Sharman & Gurj Singh-Raud v Ben Fowler & Nicholas Claridge - moved to Weds

 

20.00

Tony Grundy & Eddie Tasker v Adam Nurbhai & Oliver Jones

Alex Meadowcroft v Mike Gough
Michael Hua v Harry Hallisey

Monday 7th Sept

18.30

Matt Jackson & Janice Hay v Richard Morley & Paula Kelly
Hilary Minnock & Becki Morris v Catherine Norman & Helen Taylor
Alan Judkins & Maggie Judkins v Simon Batcup & Freya Morton
Harry Hallisey & Alex Meadowcroft v Sohan Rabheru & Mark Roberts

 

20.00

Andy Armitage v Gurjeet Singh-Raud
Ben Fowler v Ben Edmonds
John Mandy v Tom Hewitt 
Will Armitage v Jon Davage

Sunday 6th Sept

10.30

Paula Kelly & Freya Morton v Helen Barker & Marina Jones
Patsy Kane & Joe Butterworth v Grace Woosey & Lesley Gulliver
Jo Taylor & Janice Hay v Amy Louvre & Sofia Milone
Jon Davage & Joseph Rackham v Dave Slack & Andy Armitage

Ross Gilder v Alan Judkins
 
14.00

Chris Philpott v Ramzi Cherad - to be rearranged
Richard Walker v Jonny Webley
Richard Morley v Paul Wilcox
Iain Kinnison v Shahzad Ali

Saturday 5th Sept

10.30

Daniel Cochlin v Shahzad Ali
Dave Slack v Harry Hallisey
Alan Mansfield v Tom Hewitt
Gary Finn v Theo Savage
Tom Foley v Oliver Jones

 
14.00

Jane Philpott & Chloi Foley v Natasha Henley & Natasha Daw
Mike Gough & Marina Jones v Dan Daw & Joe Butterworth
Dave Bates & Tom Fleetwood v John Mandy & Lewis Jones
Michael Hua & Chris Chambers v Simon Batcup & Richard Meadowcroft

Joseph Rackham & Marianne Gibson v Ben Edmonds & Dani Maxton

Friday 4th Sept

18.30

Tom Hewitt & Nicole Smith v Harry Hallisey & Karen Spencer
Ben Fowler & Grace Woosey v Paul Wilcox & Helen Barker
Simon Batcup & Freya Morton v Dave Layland & Lucy Elmslie

Shahzad Ali & Cameron Paris v Dave Mullarkey and Tom Foley

 

20.00

Michael Hua & Jane Philpott v Daniel Cochlin & Becki Morris

Lewis Jones & Julie Woosey v Ross Gilder & Emma Gilbert

Richard Meadowcroft & Natasha Daw v Sohan Rabheru & tba

Chloi Foley v Helen Taylor

Thursday 3rd Sept

18.30

Tom Hewitt & Richard Morley v Martin Kelly & Dan Daw
Gurj Singh-Raud & Paula Kelly v Dave Slack & Hannah McLean
Ben Edmonds & Dani Maxton v Martin Sharman & Jill Hill
John Mandy & Natasha Henley v Alan Mansfield & Liz Jordan

 

20.00

Jonny Webley v Dave Mullarkey
Alan Judkins v Adam Nurbhai
Joseph Rackham v Simon Batcup
Jeff Hurst v Andy Armitage

Wednesday 2nd Sept

18.30

Jill Hill & Dani Maxton v Hannah McLean & Julie Woosey
Alan Mansfield & Gurj Singh-Raud v Simon Batcup & Richard Meadowcroft
Tom Fleetwood & Jo Taylor v Joseph Rackham & Marianne Gibson

 

20.00

Chris Chambers v Hussain Nurbhai
Nick Atherton v Oliver Jones
Theo Savage v Asif Akram
Cameron Paris v Dan Daw

Tuesday 1st Sept


18.30

Alan Judkins & Alex Meadowcroft v Ben Fowler & Nicholas Claridge

Andy Armitage & Debbie Meadowcroft v Tom Foley & Sofia Milone

Dave Mullarkey & Nicola Humphries v Jordan Taylor & Elaine Smith

 
20.00

Michael Hua & Jane Philpott v Daniel Cochlin & Becki Morris

Eddie Tasker & Chloi Foley v Mike Gough & Marina Jones 

Tony Grundy & Amy Louvre v Dave Bates & Patsy Kane

Paul Wilcox & Andy Camilleri v Adam Nurbhai & Oliver Jones

Recent news

West Heaton is proud to be an LTA Registered Venue, meeting all safeguarding, coaching and venue standards.

All content © 2020 West Heaton Bowling, Tennis and Squash Club. Design by Scribble Junkie Privacy Policy Problem with website?